Żuraw Gdański

Żuraw Gdański

Z czym Gdańsk kojarzy się odwiedzającym? Wielu z nich odpowie, że z Żurawiem. Ten, obok fontanny z Neptunem, stanowi prawdziwy symbol miasta. Ten największy, a przy okazji jeden z najstarszych z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy zbudowano w latach 1442-1444. Dziś w jego wnętrzu działa muzeum, doskonale oddające atmosferę dawnego portu. Do jej poczucia zachęcamy wszystkich gości Apartamentów Sowa w Gdańsku. 

W okresie od XVI do XVIII Gdańsk nosił miano spichlerza Europy i był portem najdynamiczniej rozwijającym się na morzu Bałtyckim. Gdański Żuraw pełnił wiele funkcji. Podstawowymi, dla których powstał, był przeładunek towaru – głównie piwa oraz stawianie żagli. Oprócz tego był on również fortyfikacją obronną i bramą miejską. 

Obecnie we wnętrzu Żurawia Gdańskiego mieści się oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Dla zwiedzających udostępniane są wystawy, obrazujące życie portowego miasta w okresie jego największego rozkwitu. Zainteresowani poznają tajniki nawigacji w porcie i techniki przeładunku towarów. Mogą też zobaczyć wnętrze mieszczańskiego salonu, a nawet wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych.

Gwóźdź programu to zrekonstruowany mechanizm Żurawia, największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy. Jego ogromne drewniane koło poruszane było siłą ludzkich nóg. Urządzenie pozwalało na podniesienie ciężaru czterech ton do wysokości jedenastu metrów.

Lokalizacja: 

ul. Szeroka 67/68, Gdańsk

Godziny otwarcia:

  • wtorek-piątek: 10:00-15:00
  • sobota-niedziela: 10:00-16:00

Ceny biletów: 

10 zł normalny, 6 zł ulgowy
w środę wstęp bezpłatny

Newsletter
Rezerwacja niedostępna

Już niedługo będziesz mógł zarezerwować nasz apartament.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij