Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Gdańsk słynie z licznych zabytków, których większość znaleźć można na reprezentatywnej ulicy Długiej. Jednym z nich jest historyczna fontanna Neptuna, stworzona z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Bartłomieja Schachmanna i Rady Miejskiej. Posąg doskonale symbolizuje związek miasta z morzem.

Prace nad fontanną trwały od 1606 do 1615 roku. Twórcą ważącego 650 kilogramów posągu Neptuna jest rzeźbiarz oraz architekt – Abraham van den Blocke. Swoją formą fontanna nawiązuje do manieryzmu flamandzkiego. Woda wypływa z fontanny poprzez trójząb trzymany w prawej dłoni przez Neptuna oraz konie morskie stojące u krawędzi postumentu. 

Fontannę uruchomiono w roku 1633, a otaczająca ją żelazna krata ze złotymi herbami Gdańska i polskimi orłami  ustawiona została w 1634 roku. Po rozpoczęciu działań wojennych fontanna uległa uszkodzeniu. Przed jej całkowitym zniszczeniem uchroniło ją jej rozebranie i ukrycie. Po zakończeniu II wojny światowej fontannę odrestaurowano i ponownie uruchomiono w 1954 roku. Ostatni remont posągu miał miejsce na przełomie 2011 i 2012 roku. W jego trakcie zamontowano nowoczesny system uzdatniania wody.

Do dziś fontanna, znajdująca się jedyne 300 metrów od Apartamentów Sowa, przyciąga tłumy turystów z kraju i za granicy. Każdy z nich wykonuje sobie z „bogiem mórz” pamiątkowe zdjęcie. 

Lokalizacja:

ul. Długi Targ, Gdańsk

Newsletter
Rezerwacja niedostępna

Już niedługo będziesz mógł zarezerwować nasz apartament.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij