Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

  1. Apartamenty Sowa
  2. Gdańsk
  3. Atrakcje
  4. Europejskie Centrum Solidarności

ECS, czyli Europejskie Centrum  Solidarności – nowoczesna instytucja kultury, utrwalająca pamięć o największym sukcesie obywatelskim Polski, jakim było zwycięstwo Solidarności. Mieszczące się tuż przy historycznej Stoczni Gdańskiej muzeum na stałe wpisało się w krajobraz miasta i co roku odwiedzane jest przez setki tysięcy gości z kraju i zagranicy. 

ECS zostało otwarte w 2014 roku, w 34. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Charakterystyczny gmach ECS szybko stał się architektoniczną wizytówką Gdańska. Bryła budynku kojarzy się z kadłubem statku, nawiązując jednocześnie do kostek domina, symbolizujących upadek komunizmu. Również wnętrze muzeum idealnie oddaje stoczniowy klimat – dzięki wykorzystaniu ukośnych stalowych ścian, rdzawej blachy i metalowych pomostów. 

Kluczową część ECS stanowi wystawa stała. Znajdująca się na dwóch piętrach, obejmująca obszar blisko 3 tys. m. kw. ekspozycja stanowi zapis narodzin Solidarności, obalenia ustroju komunistycznego i zmian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawa podzielona jest na siedem części. Na I piętrze – Narodziny Solidarności, Siła Bezsilnych oraz Solidarność i Nadzieja, a na II piętrze - Wojna ze Społeczeństwem, Droga do Demokracji i Triumf Wolności. Zwiedzanie zamyka znajdująca się na piętrze I sala im. Jana Pawła II. Jest ona miejscem refleksji i zadumy.

Europejskie Centrum Solidarności od zabytkowego serca Gdańska i Apartamentów Sowa dzieli zaledwie 20 minut spacerem. 

Lokalizacja:

ul. Plac Solidarności 1, Gdańsk

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek-piątek: 10:00-19:00
  • sobota-niedziela: 10:00-20:00

Bilety wstępu:

20 zł normalny, 15 zł ulgowy

Więcej informacji: https://ecs.gda.pl/ 

Newsletter
Rezerwacja niedostępna

Już niedługo będziesz mógł zarezerwować nasz apartament.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij