Park Oliwski w Gdańsku Oliwie to jeden z ostatnich licznych dawniej ogrodów miejskich. Największy park w mieście od lat jest ulubionym miejscem odpoczynku i rekreacji wielu mieszkańców miasta i turystów. Posiada też ciekawą historię, którą warto odkryć przy okazji pobytu w Apartamentach Sowa. 

Powstanie Parku Oliwskiego związane jest bezpośrednio z działalnością zakonu Cystersów, działającego w okolicy w 1186 roku. To właśnie Cystersi zarządzali terenem nad Potokiem Oliwskim, na którym zbudowali swój klasztor. Następnie przystąpili oni do zagospodarowania przestrzeni wokół – tworząc ogród, stawy i aleje. Autorami koncepcji utworzenia parku w pierwotnym kształcie byli trzej ostatni opaci oliwscy: Jacek Rybiński oraz Karl i Josef Hohenzollernowie.

Park Oliwski, w zależności od trendów epok, przechodził liczne zmiany. Z tego powodu na terenie parku zobaczyć dziś można zarówno część francuską z parterowymi ogrodami i alejkami ze szpalerami drzew, jak i część chińsko-angielską z krętymi ścieżkami i zbiornikami wodnymi, altanami, pawilonami czy sztucznymi pagórkami. Z czasem powstało park wzbogacono o alpinarium, oranżerię i palmiarnię. Choć pod koniec II wojny światowej Park Oliwski w dużej mierze został zdewastowany, udało się przywrócić jego pierwotny stan. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługują znajdujący się na terenie parku Pałac Opatów i Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. W okresie świątecznym na odwiedzających czekają piękne iluminacje. 

W 1955 roku Park Oliwski otrzymał imię Adama Mickiewicza. W 1971 został wpisany do rejestru zabytków Gdańska. 

Lokalizacja:

ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk

Godziny otwarcia:

  • maj-wrzesień: codziennie 5:00-23:00
  • październik-kwiecień: codziennie 5:00-20:00

Wstęp do parku jest bezpłatny.

Więcej informacji: https://parkoliwski.gdansk.pl/

Newsletter
Rezerwacja niedostępna

Już niedługo będziesz mógł zarezerwować nasz apartament.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij